21. Novembra 2024.

Stari grad ili Medvjedgrad

Ovim prvim člankom otvaram stranicu Priče iz Busovače gdje ću tekstom i fotografijom približiti našu Busovaču mnogima širom svijeta internetom društvenim mrežama.

Tekst preuzet iz knjige Steve Marića-Tragovi i minulim vremenima Busovače i okoline od kamenog do novog doba.

Zidine starih gradova, ili tvrđava, u okolini Busovače nalaze se uglavnom, na rubnim djelovima sadašnje teritorije općine.


To su Stari grad ili Medvjedgrad (kako se naziva u narodu), zatim bezimena utvrda koja se nalazi na brežuljku zv.Gradina iznad sela Putiš, gradina na brdu Hum iznad područja Lugova i tvrđava Turice, negdje u dolini Lašve.
Južno od Busovače na stjenovitim predjelima Tisovačke planine nalaze se ostaci stare tvrđave, koja se u narodu naziva Stari grad ili Medvjedgrad. Pisanih tragova o ovoj tvrđavi nema, izuzev njegovog spominjanja u kasnijem periodu. Neki ga smatraju srednjovjekovnom utvrdom, koja bi po njihovom mišljenju datirala iz 12 ili 13 tog stoljeća. Po ostatcima zidina može se zaključiti da je utvrda bila manjih dimenzija za čiju izgradnju je upotrebljivan kamen škriljac,koji nije vezivan krečnim malterom. Nepravilnog je oblika i sa južne strane, koja je lakše pristupačna, bio iskopan dublji kanal, dok mu je sjeverna strana potpuno nepristupačna. Unutar zidina vidljivi su tragovi dvije okrugle jame, koje, vjerovatno, predstavljaju ostatke bunareva za vodu, koje je svaki utvrđeni grad morao imati. Po mišljenju Đ.Mazalića, ova utvrda je služila kao oslonac srednjovjekovnom Visokom, a po Jukiću Medvjedgrad je bio poznat po mnogim rudama.
To su Stari grad ili Medvjedgrad (kako se naziva u narodu), zatim bezimena utvrda koja se nalazi na brežuljku zv.Gradina iznad sela Putiš, gradina na brdu Hum iznad područja Lugova i tvrđava Turice, negdje u dolini Lašve.
Zidine starog grada nisu arheološki ispitivane, pa je o njemu moguće dati samo nepotpune i uopštene podatke do kojih se dođe na prvi pogled, koji ni približno ne mogu odgovarati stvarnosti. Do ovakvog zaključka dolazi se na osnovu nalaza kod nekih gradina, koje su, kasnije, arheološki ispitane, a smatrane su da datiraju iz srednjeg vijeka. Međutim, njihovim istraživanjem došlo se do zaključka da one datiraju mnogo ranije, još iz predpovijesnog perioda.

Za Stari grad ili Medvjedgrad svi tragovi ukazuju da potiče mnogo ranije, još iz vremena Ilirika.
Karakteristika je za sve srednjovjekovne gradove da su zidani sa krečnim vezivnim malterom, dok na ostacima zidina Starog grada takvih tragova nema. Starijem tipu pripadaju objekti građeni na nepristupačnim mjestima i vrhovima brda, nepravilne osnove, zaštičenu usjecima i nasipima sa lakše pristupačne strane. Sve je to karakteristično za Stari grad. Karakteristično je i to da su Ilirske gradine u Bosni i Hercegovini građene na mjestima koje dominiraju dolinama i komunikacijama koje su prolazile ovim krajevima.

Zato, za Stari grad bi se moglo zaključiti da datira još od ranije iz predrimskog perioda, koji je izgrađen kao zaštita rudnika u doba Ilira, i da je, kasnije, u doba Rimljana, služio kao zaštita rudnika u doba Ilira, i da je kasnije, u doba Rimljana, služio kao i zaštita komunikacije, koja je prolazila u njegovoj neposrednoj blizini, s južne strane, na putnom pravcu Salona -Breza, od koje je jedan kraći krak trase prolazio i kroz predjele planinskog masiva Tisovačke planine.